Awards

TIES 2017 Technology Leadership and Exceptional Teacher Awards

District Technology Leader

This award recognizes the district technology leader, technology coordinator or chief technology officer, who has demonstrated effective leadership in using information technologies to increase opportunities and accessibility for student learning.

TIES is proud to present the 2017 Technology Leader award to Anthony Padernos, formerly of Richfield Public Schools.

 

Technology Leadership Team

This award recognizes a district technology team who has made a significant difference in the use of technology to improve education.

TIES is proud to present the 2017 Technology Leadership Team Award to Orono Public Schools:

Penny Pease, Technology Integration Coordinator

Aaron Ruhland , Director, Learning & Accountability

Bailey Nett, K-5 Technology Coach

Christine Gagnon, 6-12 Technology Coach

 

2017 Exceptional Teachers

Marilyn Rota Anoka-Hennepin Schools
Rachel Frosch Anoka-Hennepin Schools
Kathryn Haddad Bloomington Public Schools
Whitney Determan Bloomington Public Schools
Marco Rhein Brooklyn Center Community Schools
Melissa Laney Brooklyn Center Community Schools
Antonio Kuklok Buffalo Hanover Montrose Schools
Mike Bloch Buffalo Hanover Montrose Schools
Mary Casserly-Smith Burnsville Eagan Savage Independent School District 191
Paul Connell Burnsville Eagan Savage Independent School District 191
Katie Guthmueller Centennial School District 12
Amanda Daeger Centennial School District 12
Allen Schulte Chisago Lakes School District
Laura Greene Chisago Lakes School District
Peg Nelson Columbia Heights Public Schools
Jill Passage Columbia Heights Public Schools
Saralyn Andres East Central Schools ISD #2580
Amanda Thompson East Central Schools ISD #2580
Patti Just Eden Prairie Schools
Dominic Kirkpatrick Eden Prairie Schools
Timothy Berndt Edina Public Schools
Jessica Schmidt Edina Public Schools
Jennifer Herber Hastings Public Schools
Kelly Heckendorf Hastings Public Schools
Brent Hering Hopkins Public Schools
Justin Ingham Hopkins Public Schools
Bonnie Moe Intermediate District 287
Danielle Berry Intermediate District 287
Patty LaBeau Intermediate School District 917
Kevin Warner Inver Grove Heights Community Schools
Jessica Goodwin Inver Grove Heights Community Schools
Brooke Carlson Mahtomedi Public Schools
Beth Johnson Mahtomedi Public Schools
Jennifer Hahn Minnetonka Public Schools #276
Joe Cossette Minnetonka Public Schools #276
Lori Welch Monticello Public Schools
Cindy Fasching Monticello Public Schools
Kim Borwege New Prague Area Schools
Kim Hoppert New Prague Area Schools
Lori Lavin North Branch Area Public Schools
Kelly Johnson North Branch Area Public Schools
Casey Doyle North East Metro 916
Becky Stroder North East Metro 916
Becki Haar Northfield Public Schools
Leah Sand Northfield Public Schools
Jocelyn Veach Orono Schools
Suzanne Kehret Orono Schools
Jessica Gillespie Osseo Area Schools
Donna Ohlgren Osseo Area Schools
Stephanie Groenke Randolph Public Schools
Richard Qualey Randolph Public Schools
Dan Forseth Richfield Public Schools
Nate Edwards Richfield Public Schools
Susan Semmler Rosemount – Apple Valley – Eagan Public Schools
Kimberly Scheuring Rosemount – Apple Valley – Eagan Public Schools
Charlotte Leonard Shakopee Public Schools
Jake Toufar Shakopee Public Schools
Jessica Green South St. Paul Public Schools
Lisa Kaufman South St. Paul Public Schools
Curtis Horton Spring Lake Park Schools
Kaleb Hartje Spring Lake Park Schools
Hope Fagerland St. Anthony – New Brighton School District
Andrew Kastenberg St. Anthony – New Brighton School District
Lindsey Nagorski St. Cloud Area School District
Brenda Schneider St. Cloud Area School District
Joanne Bongaarts St. Louis Park Schools
Trevor Paulson St. Louis Park Schools
Dana Stanton St. Michael – Albertville Schools
Jennifer Robinson St. Michael – Albertville Schools
Danielle Cotts Westonka Public Schools
Katie Rutledge Westonka Public Schools

Comments are closed